július 16, 2009

Itt a sárgabarack szezon!

Posted in Aszalás, Aszaló, Aszalógép, Gyümölcs, Gyümölcsaszalás, Napon aszalás, Sárgabarack, Szárítás, Tartósítás - 1:01 du. Szerző: lajosne

Mivel a kertben rogyadozik a sárgabarack fa a rengeteg gyümölcs alatt, és lassan már a kitámasztásra szolgáló fadorongok is roskadoznak, épp itt az ideje, hogy kezdjünk valamit a gyümölccsel. Ugyan épp ez a kedvencem az összes gyümölcs közül, mégsem tudom megenni, amit ez az egyetlen fa terem. Marad az aszalás, de csak okosan. Délutáni program, hogy kimegyek a kertbe, és elkezdem legelni a gyümölcsöt a fáról. A kevésbé puha, de már érett szemeket nem eszem meg, hanem egy tálba szedem. Egy kicsit érdemes megnyomni a  gyümölcsöt, ami a fán van. Ami már kifejezetten puha, azt bizony azonnal meg kell enni, vagy befőzni lekvárnak. A keményebbeket tehát beviszem a házba, és alaposan megmosom. Ha találok rajta valami kis hibát, azt levágom/kivágom. Ezután egy konyharuhával szemenként megtörölgetem a barackokat – így biztosan belekerül a szívem, és a szeretetem is az aszalt gyümölcsbe. Ezután kimagozom mindegyiket. A kiszáradt magot utána meg is lehet törni, de abból nem szabad sokat enni egyszerre, mert mérgező. A gyümölcsöt érdemes félbevágni, mert úgy egyformábbak lesznek a darabok, és könnyebben is szárad, de, akár csíkokra is vághatjuk, vagy egészben is betehetjük az aszalóba. Ha egészben tesszük az aszalógépbe, érdemes félig száradt állapotban összelapítani egy kicsit. Készüljünk fel rá, hogy sokáig kell majd szárítani függetlenül attól hogy sütőben, vagy aszalógépben, vagy a napon aszaljuk (és nem függ jelentősen attól sem az aszalás ideje, hogy Hauser, vagy Sencor aszalót használunk). Mintegy 20-30 óra alatt megszáradnak a gyümölcsök, ekkor hagyom szépen kihűlni őket. Ha már nem is langyos, átszórom egy vászonzsákba, és felakasztom a kamrában. Az aszalt sárgabarack télen is kiváló kálium- és vasforrás, érdemes tehát eltenni belőle.  Soha ne használjunk ként az aszalt gyümölcshöz, mert ugyan szebb lesz tőle a színe, de egészségünknek egyáltalán nem tesz jót.

Aranysárga egészség

Aranysárga egészség

Kapcsolódó oldalak: Hauser, Sencor, aszalas.wordpress.com

3 hozzászólás »

  1. Neked tényleg ilyen lesz a sárgabarack aszalás után??? Hauser aszalóban szárítom, és csak barnul, csak barnul, csak barnul… Közelében sincs annak, amit a fotón látok. És tényleg nem kell leszedni a héját?
    Köszönöm, ha válaszolsz, készülök a következő adagra, de elnézve az eredményt elég bizonytalan vagyok…
    Pelsőczy Ágnes

    • lajosne said,

      Szia!
      Nem, ennyire nem lesz sárga sajna, de nagyon sokat segít neki a citromos fürdő. Ha ennyire sárgát szeretne az ember, akkor sajna kénnel kéne kezelni, de azt az íze is megsínyli, meg a minősége is, hiszen a kén nem kifejezetten egészséges. A héját nem kell leszedni, főleg akkor nem, ha egyben aszalod. Ha szeretnéd persze lehúzhatod róla, de az is egyfajta védő, kevésbé barnuló réteget képez.

  2. Judit said,

    Szia, sztem felesleges hitegetni a népet. A sárgabarack nem lesz olyan, mint a bolti. Én próbáltam így is, úgy is, egyben, felezve, kandírozva, sehogy nem lesz olyan. Talán innen is látszik, h. mennyire veszélyesek a bolti cuccok. Ki tudja, miféle vegyi eljárással készülnek. Legjobb a barackból fincsi lekvárt főzni, vagy befőttnek eltenni. Ami jól sikerült, az a meggy és a cseresznye. Nagyon jó ételízesítőt készítettem, klf. zöldségek kiszárításával. Előttünk van a szilva szezon, kiváncsi vagyok, az hogy sikerül a gépben. És persze, majd elfelejtettem a paradicsomot!!! Na azt próbáljátok ki. A lukullusz fajta jó, mert annak sok a rostja, kevés a leve. A parit félbevégtam, egy mozdulattal kiemeltem a magos belsejét. Jól meg kell sózni, kicsit állni hagyni, aztán mehet a gépbe, kb. 9-10 óra alatt készül el, én folyton nézegetem, rakosgatom. Ha kész és kihűlt teljesen, kisüvegekbe rakom és olívaolajjal öntöm fel, kap szárított bazsalikomot és fokhagymát ízesítésül.


Hozzászólás